Bulunduğunuz sayfa: Ana sayfa / Plastik Cerrahi / Estetik Ameliyatlar
Türkçe
English
12-12-2018

Estetik Cerrahi ameliyatlarını kim yapar?


Estetik cerrahi operasyonları için uzman plastik cerrahlara başvurmak gerekir. Diğer alanlardaki doktorların estetik cerrahi yapmaya çalışmaları tıbbi, etik ve adli birçok problem yaratmaktadır ve ehil olmayan doktorların ameliyatları sonucu hastalar düzeltilmesi çok güç komplikasyonlarla karşılaşmaktadır. Bu yüzden hastaların cerrah seçerken mutlaka bu alanda  diploma sahibi Plastik ve Estetik Cerrahlara başvurmaları ve gerekirse gittikleri doktorun eğitimleri ile ilgili diplomalara bakmaları kendi yararlarına olacaktır. (Derneğimiz diğer branş doktorlarının tabelalarına "Plastik ve Estetik Cerrahi"  yazabildikleri saptanmıştır ve kanunen suçtur)

Estetik Cerrahi (Kozmetik Cerrahi)

Plastik cerrahinin bir dalıdır. Estetik (veya kozmetik) cerrahi vücut imajının daha güzel ve mükemmele ulaştırılmasını sağlamak için yapılan operasyon ve girişimlerle uğraşır. Burada tıbbi bir problemden çok estetik problemler vardır. Medyada, plastik cerrahinin estetik yönüne ait haberler daha fazla yer almakta ve belki de bu nedenle halk plastik cerrahları sadece "estetik cerrahi" yapan kişiler olarak algılamaktadırlar. Oysa plastik cerrahlar kliniklerde büyük oranda onarım cerrahisi (rekonstrüktif cerrahi) ile de uğraşmaktadırlar.

 Tüm plastik cerrahlar uzmanlık eğitimleri sırasında aynı zamanda estetik cerrahi eğitimi görürler ve bu operasyonları yapmakta tek yetkili cerrahlardır. Estetik cerrahi uzun bir eğitim ve deneyim gerektirir. Bu tür operasyonlar hem cerrahi hem de artistik yetenek gerektirir. Estetik cerrahide her zaman estetik değil, bazen de tıbbi problemler çözülür. Örneğin aşırı şişman bir gövdenin veya dev boyutlarda büyümüş memelerin (gigantomasti) cerrahi olarak düzeltilmesi hem tıbbi hem de estetik problemleri birlikte çözmektedir. Bir organın estetik düzeltilmesi yanında fonksiyonu da son derece önemlidir. Örneğin: estetik burun cerrahisinde (Rinoplasti) şekil ve nefes alma problemleri birlikte düzeltilmelidir.

Ülkemizde meme estetik cerrahisi (büyütme-küçültme-dikleştirme), burun estetik cerrahisi (rinoplasti), vücut kontur cerrahisi (liposakşın, lipektomi, abdominoplasti), yüz germe-yenileme, göz kapağı cerrahisi (blefaroplasti), kulak kepçesi düzeltilmesi (kepçe kulak) sıklıkla yapılan estetik operasyonlar arasındadır.

 Estetik Cerrahi Uğraşı alanları

Estetik ve fonksiyonel burun düzeltilmesi (Rinoplasti, septorinoplasti)
Yüz yenileştirme (Yüz germe- göz kapağı ve ağız çevresi revizyonları, kırışıklıkların tedavisi)
Endoskopik yüz-alın germe, kaş kaldırılması
Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti)
Kepçe kulak ve kulak kepçesindeki diğer estetik problemlerin düzeltilmesi
Çene büyütme ve küçültme operasyonları (Mentoplasti)
Deride skar (yara izi) ve düzensizliklerin giderilmesi
Saç ekimleri- replasmanları
Lazer uygulamaları (Yüz soyma, lekelerin ve damar malformasyonlarının giderilmesi
Estetik meme operasyonları :Büyütme, küçültme ve dikleştirme
Aşırı deri-derialtı yağ dokusunun azaltılmasına yönelik operasyonlar (liposuction- lipektomi)Karın germe (Abdominoplasti)
Bacak kontur düzeltme (yağ alınması, enjeksiyonları veya bacak implantları ile)
İmplantlarla (yumuşak dokuya uygulanan protezler) kontur düzeltmeleri (Kalça ve uyluk implantları, erkekte pektoral (göğüs) implantlar- bacak implantları gibi)
Cilt bakımları ve girişimleri

Estetik cerrahide amaca ulaşmak için operatif ve operatif olmayan yöntemlere birlikte veya ayrı ayrı  başvurulabilir. Örneğin yüz gençleştirmede önce yüz germe (ritidektomi= face lift) yapılır daha sonra ince çizgiler ve lekeler için kimyasal soyma (peeling) ve dolgu maddesi enjeksiyonu yapılabilir. Operasyon gerektiren estetik problemlerin (sarkmış bir deri, bölgesel yağ toplanmaları, hipertrofik bir meme gibi) ancak operatif yöntemlerle giderilebileceği unutulmamalıdır. Operasyon yerine hastalara henüz bilimselliği kanıtlanmamış ve genellikle plastik cerrahlar dışındaki kişilerce uygulanan bazı yöntemler (mezoterapi, karboksiterapi vb) belirgin bir yarar sağlamamaktadır.

Estetik cerrahide yukarıda listelenen major operasyonlar dışında, lekeler, ince kırışıklar, akne veya eski yara izleri için cilt soyma yöntemleri (lazerle, kimyasal veya mekanik peeling); çukurluk ve kontur bozuklukları için yağ enjeksiyonları (lipofilling); deprese skarlar ve kırışıklıklar için dolgu maddeleri (kollajen, hyaluronik asit gibi); alın ve göz kenarı çizgileri için botoks uygulamaları, dudak kalınlaştırma için yağ ve çeşitli dolgu maddeleri enjeksiyonu gibi yardımcı yöntemler uygulanmaktadır.